Wednesday, June 25, 2014

"როგორ შეიქმნა ჭადრაკი" - თქმულება

გაკვეთილის გეგმა
საგანი:    ქართული ენა,მათემატიკა
სწავლების საფეხური: IV კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 24
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა      - მასწავლებელი: მკარელიძე
                    ქართული:   როგორ შეიქმნა ჭადრაკი( თქმულება)
თემა :          მათემატიკა: მრავალნიშნა რიცხვები,  წონის საზომი ერთეულები.
მიზნები: ქართული: 1.გეგემის მიხედვით შინაარსის გადმოცემა(გაბმული მეტყველების განვითარება)2.ლიტ. პერსონაჟების დახასიათება.                                                                                                         3.ტექსტის ანალიზი,დასკვნების გაკეთება.
მათემატიკა:1 მრავალნიშნა რიცხვების კითხვა.   2. მრავალნიშნა რიცხვების დაშლა     სათანრიგო შესაკრებთა ჯამად.    3.მასის საზომი ერთეულები.
    
აქტივობა
მეთოდი
ორგანიზების ფორმა
რესურსი
დრო
შედეგი
შედგენილი გეგმის დახმარებით გაგრძელებით თხრობა
წაკითხულის რეზიუმირება
საკლასო
დაფა, ცარცი
5წთ
თანმიმდევრობით ფაქტების გადმოცემა
შესწავლილი ტექსტიდან  კითხვების შედგენა, დასმა
კითხვა- პასუხი
საერთო

5წთ
შეუძლია კითხვის დასმა.
მთავარი მოქმედი პირების დახასიათება
ძირითადი იდეის ამოცნობა
გმირის რუკის შექმნა
ინდივიდუალური
თაბახის ფურცელი,კალამი
10 წთ
ახასიათებს მოქმედ პირებს, ასაბუთებს ტექსტის მიხედვით. გამოაქვს დასკვნები.აკეთებს პრეზენტაციას
მრავალნიშნა რიცხვების წერა,წაკითხვა. რიცხვების დაშლა სათანრიგო შესაკრებთა ჯამის სახით
სავარჯიშოები
ჯგუფური
თაბახის ფურცელი,კალამი
10წთ
სათანრიგო შესაკრებთა ჯამის სახით წარმოადგენს. კითხულობს მრავალნიშნა რიცხვებს.
ჩამოთვლის მასის საზომ ერთეულებს
კითხვა-პასუხი
საერთო- საკლასო

5 წთ
გამოსახავს წონის დიდ ერთეულებს მცირე საზომით.
შეჯამება
კითხვა- პასუხი
საერთო- საკლასო

5 წთ
აფიქსირებენ რა გაიგეს ახალი.
შეფასება
განმავითარებელი


5წთ


მისაღწევი შედეგები:ქართული: IV1 თანმიმდევრობით გადმოსცემს ფაქტებს.          მათემატიკა: IV1ასახელებს რიცხვის ჩანაწერში თანრიგებში
IV6 ახასიათებს გმირს, ამოიცნობს ძირითად იდეას     IV5 გამოაქვს დასკვნები                                         მდგომი ციფრების შესაბამის მნიშვნ.წარმოადგენს
       IV 3მონაწილეობს ჯგუფურ აქტივობაში       IV9 სვამს კითხვებს                                              სათანრიგო შესაკრებთა ჯამად
                                                                                                                                                                           IV5 გამოსახავს წონის დიდ ერთეულებს მცირე ერთეულით
შეფასების სქემა
პრაქტიკული მუშაობა
(ფაქტების თანმიმდევრობით გადმოცემა)



მსჯელობა
(კითხვაზე პასუხის გაცემა)




პრეზენტაცია
(საკუთარი აზრის დასაბუთება)



დიდი რიცხვების კითხვა



წონის საზომი ერთეულების ცოდნა





No comments:

Post a Comment