გაკვეთილის თემა
|
ვაჟა
-ფშაველა „ის კი არა არის ბიჭობა“
|
||||
სწავლების საფეხური/
|
IIIკლასი, დაწყებითი საფეხური
|
||||
ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
||||
ქართული ენა
ხელოვნება
-
|
მარიკა
კარელიძე
|
||||
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
24 მოსწავლე
|
||||
განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
|
|||||
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
|
ქართული ლიტერატურა
მიზანი:
ü პოეტური ტექსტის აღქმა
ü გამომეტყველებით კითხვაში
ვარჯიში
ü ლექსიკური მარაგის
გამდიდრება
ü საკუთარი აზრის დასაბუთება
ü დაკვირვება ძახილის
წინადადებაზე
საგანთაშორის კავშირი ხელოვნებასთან.
ხელოვნება
მიზანი: მოსწავლეებს გავაცნო მხატვრული ჟანრის ცნება.
ü განვუმტკიცო ადრე შესწავლილი
ჟანრების (ნატურმორტი, პორტრეტი,
პეიზაჟი)ცოდნა.
ü პორტრეტის ხატვის უნარის განმტკიცება.
|
||||
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ქართული ლიტერატურა ს.გIII2,III3,III4,III5,III9.
ხელოვნება: ს.გ. III2,III5,III6.III7,III11,
:
|
||||
თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
კლასი გაყოფილია ოთხ ჯგუფად. თითოეულ ჯგუფს ეძლევა თავისი ნომერი. ჯგუფი ირჩევს ლიდერს, რომელიც წარმოადგენს ნამუშევრებს დამსწრე საზოგადოების წინაშე. პრეზენტაციისათვის დრო წინასწარ არის განსაზღვრული.
1 აქტივობა ჯგუფური მუშაობა:
მეთოდი-გონებრივი
იერიში (2წთ)
ჯგუფებს ურიგდებათ
ანდაზები იმსჯელებენ და დაასახელებენ ადამიანის იმ თვისებას, რომელიც
მინიშნებულია ამ ანდაზებში. ჯგუფის ლიდერი აკეთებს პრეზენტაციას და დაფაზე ვწერთ
თვისებებს, ვეკითხები როგორი ადამიანისთვისაა დამახასიათებელი ეს თვისებები?
მოკლედ ვსაუბრობ
ვაჟკაცობაზე.
აქტივობა 2
ვეცნობით ვაჟა-ფშაველას მოკლე ბიოგრაფიას,
მოსწავლეებს აქვთ მოძიებული მასალა ,მას გააცნობენ
კლასს. (5წთ)
ვაკეთებ პროექტორით პრეზენტაციას. 5წთ
აქტივობა3 ლექსის წაკითხვა -ანალიზი 5წთ
მეთოდი ინდივიდუალური .
მასწავლებლის
სანიმუშო კითხვის შემდეგ, ტექსტს კითხულობენ მოსწავლეები ნაწილ-ნაწილ. იხსნება
უცნობი სიტყვები.
აქტივობა4.დავსვამ პირველი დონის შეკითხვებს 3 წთ
რა არის ბიჭობა პოეტის აზრით?
პასუხს მოძებნიან
ტექსტში. ამოიკითხავენ მას.
თქვენი აზრით რა მოეთხოვება ვაჟკაცს? რა არ
შეეფერება მას?
აქტივობა5 ძახილის წინადადება მოძებნონ
ტექსტში და წაიკითხონ. 2თ
ხელოვნება:
აქტივობა1 ილუსტრაციაზე დაკვირვება.
-რა არის
გამოსახული? რა ჰქვია ნახატს რომელზეც ადამიანია გამოსახული?
აქტივობა2 საუბარი სხვადასხვა ჟანრის
სურათებზე 5წთ
-გარდა ადამიანისა
კიდევ რა შეიძლება იყოს გამოსახული სურათზე( საგნები , ბუნება, ქალაქის ხედი)
-რა ჰქვია ნახატს
,რომელზეც უსულო საგნებია ?( ნატურმორტი)
-რომელ ნახატზეც
ბუნებაა?(პეიზაჟი)
ნატურმორტი,
პეიზაჟი, პორტრეტი მხატვრობის სხვადასხვა
ჟანრია.
აქტივობა3 ხატავენ პორტრეტს წყვილში (7წთ)
აქტივობა4პრეზენტაცია 3წთ
შეჯამება:
აჯამებენ რა ისწავლეს ,რა დახატეს.
2წთ
გაკვეთილის ბოლო სამი წუთი დაეთმო ჯგუფურ შეფასებას.
|
||||
შეფასება
|
შეფასება იქნება განმავითარებელი. ვაფასებ ჯგუფში
და ინდივიდუალურად
შეფასების პარამეტრები
პრაქტიკული მუშაობა(
ორგანიზებულობა, შემოქმედებითობა)
მსჯელობა(აქტიურობა საკუთარი
აზრის დასაბუთება, კორექტულობა)
|
||||
საშინაო
დავალება
|
ლექსი ზეპირად.
დასაწერად აქტივობა დავ.2
|
||||
რესურსი
ქართული ენის სახელმძღვანელო,
ფურცლები,
ფანქრები.
კომპიუტერი, პროექტორი
|
|||||
Tuesday, June 24, 2014
"ის კი არ არის ბიჭობა" - ვაჟა ფშაველა
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment